Bizi takip edin:

[RSS] [Facebook] [YouTube]

Hakkımızda

Son düzenlenme tarihi: 2018-08-14

Arı Duru Türkçe ilk olarak Facebook'ta 19 Haziran 2012 tarihinde uzaktan iyi niyetli görünün "öz" Türkçecilerin Türkçeleştirme çabalarında başka Türk dillerini kasten görmezden gelmelerine göz yumamayan Nadir Hikmet Kuleli tarafından kurulmuştur. 2014 yılında Arı Duru Türkçe ekibine, ortak Türkçeye gönül vermiş Sungur Alp (mahlas) da katılmıştır. 2017 yılından beri ADT'nin idaresi Sungur Alp'in elindedir.

Arı Duru Türkçe'de ilk kurulduğundan beri binlerce söz sunulmuştur. Bu sözler en çok konuşucusu olan 8 büyük Türk dilleriyle karşılaştırılarak, Türkiye Türkçesinde kullanılan yabancı ya da uydurma sözlere karşılık olarak verilmiştir. Sunulan sözler, anlam kaymalarından uzak olması, ve yerli (Anadolu'ya has), anakronik veya uydurukça olmaması gibi unsurlar göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Sunulan sözlerin yanı sıra, Türk dünyasından yüzlerce şarkıya altyazı hazırlanılıp paylaşılmıştır. Bu altyazılarda sıradışı olan sözbesöz çeviri metodu denenmiştir. Bunların dışında ortak Türkçecilik adına daha başka bir sürü çalışma yürütülmüştür.

Arı Duru Türkçe ekibi işbu tor betinde çalışmalarına devam etmeyi sürdürecektir. ADT'yi takip etmenin en kolay yolu http://ariduruturkce.org/atom.xml adresini herhangi bir RSS okuyucuya eklemektir.